RT0402BRD07150RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07150RL
Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Weight :
652.039032μg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
150Ohm
Height :
350μm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRD07150RL
YAGEO RT0402BRD07150RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 150Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C