RT0402BRD07150KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07150KL
Description
RES 150K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
350μm
Resistance :
150kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD07150KL
YAGEO RT0402BRD07150KL
RT Series, Thin Film, 150kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C