RT0402BRD0714RL
Mfr.Part #
RT0402BRD0714RL
Description
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Precision
Resistance :
14Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Height :
350μm
Datasheets
RT0402BRD0714RL
YAGEO RT0402BRD0714RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 14Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C