RT0402BRD0714R7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0714R7L
Description
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height :
350μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
14.7Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
652.039032μg
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RT0402BRD0714R7L
YAGEO RT0402BRD0714R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 14.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C