RT0402BRD0714K5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0714K5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 14.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
RT
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
14.5kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
355.6μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRD0714K5L
YAGEO RT0402BRD0714K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 14.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C