RT0402BRD07143RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07143RL
Description
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
143Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RT
Published :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
High Precision
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRD07143RL
YAGEO RT0402BRD07143RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 143Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C