RT0402BRD07140RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07140RL
Description
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
140Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
High Precision
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402BRD07140RL
YAGEO RT0402BRD07140RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 140Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C