RT0402BRD0713RL
Mfr.Part #
RT0402BRD0713RL
Description
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
13Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Height :
350μm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
EAR99
Published :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD0713RL
YAGEO RT0402BRD0713RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 13Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C