RT0402BRD0713R7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0713R7L
Description
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
13.7Ohm
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
350μm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RT0402BRD0713R7L
YAGEO RT0402BRD0713R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 13.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C