RT0402BRD0713K8L
Mfr.Part #
RT0402BRD0713K8L
Description
RES SMD 13.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
Resistance :
13.8kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Series :
RT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
355.6μm
Datasheets
RT0402BRD0713K8L
YAGEO RT0402BRD0713K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 13.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C