RT0402BRD07133RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07133RL
Description
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
350μm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
133Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRD07133RL
YAGEO RT0402BRD07133RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 133Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C