RT0402BRD07130RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07130RL
Description
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
130Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
350μm
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRD07130RL
YAGEO RT0402BRD07130RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 130Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C