RT0402BRD0712R7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0712R7L
Description
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
350μm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Published :
Pbfree Code :
yes
Resistance :
12.7Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
High Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402BRD0712R7L
YAGEO RT0402BRD0712R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 12.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C