RT0402BRD0712R4L
Mfr.Part #
RT0402BRD0712R4L
Description
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
2
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
12.4Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
350μm
Weight :
652.039032μg
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRD0712R4L
YAGEO RT0402BRD0712R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 12.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C