RT0402BRD0712R1L
Mfr.Part #
RT0402BRD0712R1L
Description
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
High Precision
Weight :
652.039032μg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
12.1Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
2
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Height :
350μm
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRD0712R1L
YAGEO RT0402BRD0712R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 12.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C