RT0402BRD0712KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0712KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
350μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
12kOhm
Series :
RT
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402BRD0712KL
YAGEO RT0402BRD0712KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C