RT0402BRD0712K9L
Mfr.Part #
RT0402BRD0712K9L
Description
RES SMD 12.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
355.6μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistance :
12.9kOhm
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W