RT0402BRD0712K4L
Mfr.Part #
RT0402BRD0712K4L
Description
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
652.039032μg
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
RT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
12.4kOhm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
High Precision
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Height :
350μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RT0402BRD0712K4L
YAGEO RT0402BRD0712K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 12.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RT0402BRD0712K4L is a thin film resistor with a surface mount design. It has a resistance of 12.4K ohms and a power rating of 1/16W. It has a tolerance of 0.1% and a temperature coefficient of 25ppm.