RT0402BRD07127RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07127RL
Description
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
High Precision
Lead Free :
Lead Free
RT
Power Rating :
63mW
Height :
350μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
127Ohm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RT0402BRD07127RL
YAGEO RT0402BRD07127RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 127Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C