RT0402BRD07121RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD07121RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
229
In Stock :
229
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
500μm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Published :
2010
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
0402
Resistance :
121Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated DC :
50V
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm