RT0402BRD07121KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07121KL
Description
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
121kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
652.039032μg
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
yes
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402BRD07121KL
YAGEO RT0402BRD07121KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 121kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C