RT0402BRD07120KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07120KL
Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
120kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
yes
Depth :
500μm
24 Weeks
Military Standard :
Not
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD07120KL
YAGEO RT0402BRD07120KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 120kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C