RT0402BRD0711RL
Mfr.Part #
RT0402BRD0711RL
Description
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
350μm
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
11Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
2
Weight :
652.039032μg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD0711RL
YAGEO RT0402BRD0711RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C