RT0402BRD0711R5L
Mfr.Part #
RT0402BRD0711R5L
Description
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
11.5Ohm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
652.039032μg
Datasheets
RT0402BRD0711R5L
YAGEO RT0402BRD0711R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C