RT0402BRD0711R3L
Mfr.Part #
RT0402BRD0711R3L
Description
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
11.3Ohm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD0711R3L
YAGEO RT0402BRD0711R3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C