RT0402BRD0711K5L
Mfr.Part #
RT0402BRD0711K5L
Description
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
RT
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
11.5kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
2
Datasheets
RT0402BRD0711K5L
YAGEO RT0402BRD0711K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C