RT0402BRD07118RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07118RL
Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
2
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
118Ohm
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRD07118RL
YAGEO RT0402BRD07118RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 118Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C