RT0402BRD07115RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07115RL
Description
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
2
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
652.039032μg
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
115Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402BRD07115RL
YAGEO RT0402BRD07115RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 115Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C