RT0402BRD07113RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07113RL
Description
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V