RT0402BRD07110RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07110RL
Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Weight :
652.039032μg
Resistance :
110Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
2
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm