RT0402BRD07110KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07110KL
Description
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
81
In Stock :
81
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
1005
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
110kOhm
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
2
Published :
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
350μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW