RT0402BRD0710R7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0710R7L
Description
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount
Published :
Height :
350μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Weight :
652.039032μg
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
10.7Ohm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RT0402BRD0710R7L
YAGEO RT0402BRD0710R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C