RT0402BRD0710R5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0710R5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Resistance :
10.5Ohm
Voltage - Rated :
50V
Series :
RT
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
350μm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402BRD0710R5L
YAGEO RT0402BRD0710R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C