RT0402BRD0710K7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0710K7L
Description
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
652.039032μg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
500μm
Max Power Dissipation :
63mW
High Precision
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
10.7kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RT0402BRD0710K7L
YAGEO RT0402BRD0710K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RT0402BRD0710K7L is a thin film resistor with a power rating of 1/16W, a resistance value of 10.7K ohms, and a tolerance of 0.1%. It also has a temperature coefficient of 25ppm/°C.
Features:
- Low power rating of 1/16W
- High resistance value of 10.7K ohms
- High tolerance of 0.1%
- Low temperature coefficient of 25ppm/°C