RT0402BRD07107KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD07107KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 107K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
581
In Stock :
581
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
High Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Resistance :
107kOhm
Case Code (Metric) :
1005
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Height :
350μm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
0402
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
652.039032μg
Datasheets
RT0402BRD07107KL
YAGEO RT0402BRD07107KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 107kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C