RT0402BRD07105RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07105RL
Description
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
350μm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
High Precision
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
105Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402BRD07105RL
YAGEO RT0402BRD07105RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 105Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C