RT0402BRD07105KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07105KL
Description
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
105kOhm
Datasheets
RT0402BRD07105KL
YAGEO RT0402BRD07105KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 105kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C