RT0402BRD07102RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07102RL
Description
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Published :
FIXED RESISTOR
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
2
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
102Ohm