RT0402BRD07102KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07102KL
Description
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
102kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
yes
Datasheets
RT0402BRD07102KL
YAGEO RT0402BRD07102KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 102kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C