RT0402BRC078K25L
Mfr.Part #
RT0402BRC078K25L
Description
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Military Standard :
Not
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
350μm
Resistance :
8.25kOhm
Datasheets
RT0402BRC078K25L
YAGEO RT0402BRC078K25L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 8.25kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C