RT0402BRC0775KL
Mfr.Part #
RT0402BRC0775KL
Description
RES 75K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
75kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Datasheets
RT0402BRC0775KL
YAGEO RT0402BRC0775KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C