RT0402BRC076K8L
Mfr.Part #
RT0402BRC076K8L
Description
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
6.8kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
RT
Datasheets
RT0402BRC076K8L
YAGEO RT0402BRC076K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C