RT0402BRC076K65L
Mfr.Part #
RT0402BRC076K65L
Description
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
RT
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
6.65kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRC076K65L
YAGEO RT0402BRC076K65L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C