RT0402BRC075K49L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRC075K49L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Published :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Series :
RT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
5.49kOhm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
350μm
Depth :
500μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
63mW
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RT0402BRC075K49L
YAGEO RT0402BRC075K49L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C