RT0402BRC07590RL
Mfr.Part #
RT0402BRC07590RL
Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Military Standard :
Not
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Depth :
500μm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
590Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Published :
Height :
350μm
Datasheets
RT0402BRC07590RL
YAGEO RT0402BRC07590RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 590Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C