RT0402BRC074K99L
Mfr.Part #
RT0402BRC074K99L
Description
RES 4.99K OHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
4.99kOhm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRC074K99L
YAGEO RT0402BRC074K99L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C