RT0402BRC0749K9L
Mfr.Part #
RT0402BRC0749K9L
Description
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
yes
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
RECTANGULAR
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Height :
350μm
Resistance :
49.9kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Datasheets
RT0402BRC0749K9L
YAGEO RT0402BRC0749K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C