RT0402BRC0743K2L
Mfr.Part #
RT0402BRC0743K2L
Description
RES 43.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
43.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Thin Film
Height :
350μm
Datasheets
RT0402BRC0743K2L
YAGEO RT0402BRC0743K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 43.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C