RT0402BRC0741K2L
Mfr.Part #
RT0402BRC0741K2L
Description
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
41.2kOhm
Tolerance :
±0.1%
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Published :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRC0741K2L
YAGEO RT0402BRC0741K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 41.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C