RT0402BRC07402RL
Mfr.Part #
RT0402BRC07402RL
Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power Rating :
63mW
RT
Height :
350μm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
402Ohm
2
Military Standard :
Not
Datasheets
RT0402BRC07402RL
YAGEO RT0402BRC07402RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 402Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C